Sağlıklı Yaşam Diyet

Sağlıklı Yaşam Diyet

Sağlıklı ve uygulanabilir bir diyet hazırlamak için uygulanması gereken birkaç prensip vardır. Yediğiniz yemeklerin miktarı ve çeşitliliği bir diyetin sizin için faydalı olup olmayacağını belirler.

Kilo yönetiminde en önemli etken yediğiniz yemeğin miktarıdır. Eğer çok fazla yerseniz kilo alırsınız, çok az da yerseniz kilo verirsiniz. Eğer sağlıklı bir beslenme programınız varsa kilonuzun korunması için gerekli olan miktarda yemek yemeniz gereklidir.Kilo yönetiminde en önemli etken yediğiniz yemeğin miktarıdır. Eğer çok fazla yerseniz kilo alırsınız, çok az da yerseniz kilo verirsiniz. Eğer sağlıklı bir beslenme programınız varsa kilonuzun korunması için gerekli olan miktarda yemek yemeniz gereklidir.

Diyetinizde Nasıl Başarılı Olacaksınız


Genellikle diyet sözcüğünü düşündüğümüzde geçici bir şey gibi düşünürüz. Düğünler, tatiller ve hatta hafta sonu için yapacağımız ufak bir kaçamak için kilo vermemiz gerektiğini düşünür ve diyete başlarız. Oysa gerçekte böyle kısa süreli diyetler işe yaramaz. Üstelik sağlıksızdırlar ve diyeti bıraktığınızda verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Hatta yapılan araştırmalara göre başladığınızdan daha kilolu olursunuz. Bunun yerine kısa süreli diyetler yerine yaşam şeklinizi değiştirmek daha doğru olur. Bu şu demek değildir: Bundan sonra kızartmalar, hamur işleri ve çikolata hayatınızda yok. Yemek yemek hayatımızın önemli bir kısmını oluşturur ve insanın bundan zevk alması önemlidir. Diyette önemli bir etken kendini kontrol etmektir, eğer kızarmış tavuksuz yaşayamam diyorsanız yiyin, ancak her gün değil ve daha az miktarlar da ama tadını daha çok çıkartarak.

                                                                                                                                                                                      Diyetisyen ELÇİN YILMAZ
 


top